• Miło nam ogłosić, że od września rozpoczynamy realizację projektu

Dobra Szkoła 2.0 - wysoka jakość kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Technicznych w Sopocie

Zarząd Województwa Pomorskiego w dniu 18.07.2024 r. uchwałą nr 930/8/24 zatwierdził wyniki oceny projektów złożonych w odpowiedzi na nabór konkurencyjny numer FEPM.05.08-IZ.00-002/23 dla Działania 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa (w zakresie projektów zintegrowanych z projektami finansowanymi w Działaniu 6.2. Infrastruktura edukacji włączającej i zawodowej). Ww. wniosek o dofinansowanie został oceniony pozytywnie i wybrany do dofinansowania w kwocie ogółem 2 269 728,80 zł.

Wartość projektu 2 269 728,80 zł

Wartość dofinansowania (90%) 2 042 755,92 zł

Wkład własny Gminy Miasta Sopotu 226 972,88zł

Numer projektu: FEPM.05.08-IZ.00-0092/23

Projekt w ramach Działania 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa w zakresie projektów zintegrowanych z projektami finansowanymi w Działaniu 6.2. Infrastruktura edukacji włączającej i zawodowej

Projekt realizowany będzie do 31.12.2028 r, a pierwsze działania zaplanowane są na sierpień 2024.

Cele:

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości i efektywności szkolnictwa zawodowego, realizowanego na terenie Sopotu głównie przez Zespół Szkół Technicznych poprzez jak najlepsze dostosowanie oferty edukacyjnej tej jednostki do potrzeb dynamicznie zmieniającej się gospodarki, w szczególności zaś - branż kluczowych dla regionu określonych jako Inteligentne Specjalizacje Pomorza.

Celami szczegółowymi projektu są:

1) zwiększenie szans uczniów ZST na odniesienie sukcesu na rynku pracy, w tym poprzez

umożliwienie im nabycia tzw. kompetencji „miękkich”,

2) wzbogacenie oferty kształcenia zawodowego realizowanego przez ZST, w tym poprzez

organizację kursów i szkoleń ponad obowiązującą podstawę programową,

3) dostosowanie kompetencji zawodowych nauczycieli ZST do wymogów dynamicznie

zmieniającego się rynku pracy,

4) zintensyfikowanie, a jednocześnie usystematyzowanie współpracy ZST z pracodawcami,

5) zwiększenie jakości procesu edukacyjnego poprzez unowocześnienie wyposażenia

specjalistycznego pracowni kształcenia praktycznego dla zawodów z branż wiodących,

6) promocja pozytywnego wizerunku samej szkoły oraz ogólnie – idei szkolnictwa zawodowego, wśród mieszkańców Sopotu i Pomorza.

Wsparciem objęci zostaną uczniowie i nauczyciele przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Technicznych w Sopocie z każdej z branż w której kształci szkoła. To branża teleinformatyczna (technik informatyk), branża spedycyjno-logistyczna (technik logistyk i technik eksploatacji portów i terminali) i branża hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna (technik hotelarstwa).

Łącznie wsparciem objętych będzie minimum 200 uczniów i 8 nauczycieli ZST.

I. Dla uczniów przewidziane są między innymi:

-płatne staże zawodowe

-kurs prawa jazdy kat.B

-wycieczki zawodoznawcze do zakładów pracy

-indywidualne i zbiorowe konsultacje z doradcą zawodowym

1. w branży teleinformatycznej dodatkowo kursy

-odzyskiwania danych

-grafiki komputerowej

-zajęcia specjalistyczne z wykorzystaniem symulatorów do praktycznej nauki zawodu (Akademia Microtik)

2. w branży spedycyjno-logistycznej dodatkowo kursy

- obsługa wózków jezdniowych

- obsługa pasażerów w samolocie

- czas pracy kierowców i obsługa tachografów cyfrowych

3. w branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej dodatkowo kursy

-kurs baristyczny

-kurs z zakresu obsługi pasażerów w samolocie

II. Dla nauczycieli przewidziane są między innymi:

-studia podyplomowe nadające nowe uprawnienia lub zwiększające kwalifikacje zawodowe nauczycieli (m.in. tworzenie aplikacji internetowych i mobilnych; nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie technik logistyk)

-udział nauczycieli w specjalistycznych konferencjach zawodowych

1. w branży teleinformatycznej dodatkowo kursy

-bezpieczeństwo sieci i aplikacji

-praktyczne bezpieczeństwo Windows,

-kurs grafiki i animacji komputerowych

-Certyfikowany Specjalista Zabbix

2. w branży spedycyjno-logistycznej dodatkowo kursy

-obsługa pasażera i samolotu w porcie lotniczym

-tajniki lotniska i różnych służb

-obsługa pasażera na lotnisku

III. Dodatkowo unowocześniona zostanie baza szkoły

Zakupione zostaną komputery do pracowni kształcenia praktycznego dla zawodu: technik-informatyk umożliwiające m.in. przeprowadzenie egzaminów INF.02 – 22 stanowiska komputerowe i INF.03 – 16 stanowisk komputerowych. Wraz z nimi zakupione zostanie specjalistyczne oprogramowanie (obróbka grafiki rastrowej, profesjonalna edycja filmów).

Zostanie także doposażona pracownia dla branży spedycyjno-logistycznej, by umożliwić korzystanie z symulacji branżowych i wirtualnych laboratoriów. Powstanie nowych 21 stanowisk komputerowych.

• Zespół Szkół Technicznych w Sopocie
      • sekretariat@zstsopot.pl