20 października klasa 2o, pod opieką prof. Krzysztofa Jurkiewicza wyruszyła na historyczno- polonistyczny spacer uliczkami Starego i Głównego Miasta. Jesienny Gdańsk jest chłodny i wietrzny, ale mimo to udało się wysłuchać przygotowanych przez uczniów opowieści o najciekawszych zabytkach. Odbyliśmy też kilka interesujących rozmów- czy to z pilnującym kościoła św. Mikołaja ochroniarzem, czy z aktywistą, spisującym graffiti zaśmiecające zabytkowe fasady. Wycieczkę skończyliśmy pod Bramą Wyżynną- na początku Traktu Królewskiego.
Prawybory w ZSH
W dniu 19.10.2015 w naszej szkole odbyły się prawybory!
Uprawnionych do głosowania było 553 uczniów, głosowało 388 uczniów. Frekwencja wyniosła 70%. Wyniki prawyborów szkolnych podamy w poniedziałek 26.10.2015r.
Skład komisji wyborczej: przewodnicząca - Pamela Nowocień 2E, w-ce przewodnicząca - Weronika Werdecka 4OB, członkowie - Kinga Maślak 4OB, Paula Węgrzynowska 1O, Patrycja Jaworska 1O, Weronika Szuba 2E, Oliwia Mycio 2E. Koordynator - opiekun samorządu Barbara Lewicka.
Sztafetowe Biegi Przełajowe Sopot
15 października odbyły się pierwsze zawody rozpoczynajace rywalizację Sopockich szkół średnich o Puchar Naczelnika Wydziału Oświaty - Sztafetowe Biegi Przełajowe.
Reprezentacja ZSH chłopców zdobyła 3 miejsce w Mistrzostwach Sopotu, które odbyły się na stadionie przy ulicy 23 Marca. Do pokonania był morderczy dystans 10 x 1000m. Wygrało 3LO przed 2 LO.
Nasze dziewczęta pod kierunkiem p Anny Kacmajor zajeły w rywalizacji 10x800 m IV Miejsce ale jeszcze wszystko przed nami. Skład zespołu: Marta Kalicka, Nikola Stypińska, Paulina Zielińska , Natalia Pac, Ola Wędołowska, Natalia Krupska, Weronika Zielińska, Dorota Szałatyńska , Karolina Krawczyk, Dominika Kozłowska i Emilia Dryja.
Wycieczka do Torunia
15 października 2015 roku młodzież z klas II TL, II TI oraz I TI pod opieką pań prof. A. Prawdzik, D. Sławskiej i I. Karnat zwiedzała Toruń. Celem wycieczki było poznanie atrakcji turystycznych tego pięknego miasta. Bardzo sympatyczny przewodnik przybliżył wspaniałe zabytki, a wśród nich: mury Zamku Krzyżackiego, Kościół NMP, Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, Kamienice pod Gwiazdą, Bramę Klasztorną. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Statuetka Flisaka oraz figurka osiołka. Wycieczka zakończyła się seansem w Centrum Popularyzacji Kosmosu "PLANETARIUM - TORUŃ" oraz zakupem upominków a zwłaszcza toruńskich pierników.
Spotkanie informacyjne miłośników informatyki
14 października 2015 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku - Oliwie odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne miłośników informatyki, w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły z klas I TI i II TI wraz z opiekunem panią I. Karnat. Spotkanie prowadził nasz absolwent (ze słynnej IV TI) a obecnie student II roku Informatyki - Krystian Trubisz, który jednocześnie jest Junior Leaderem firmy Microsoft. Krystian w dynamiczny i ciekawy sposób, pod hasłem "Zmień swoje myślenie informatyczne" przedstawił przybyłym licznie uczniom jakie szkolenia pod patronatem Microsoft będą mogli odbyć w laboratoriach UG i jakie z tego będą mieli korzyści. Mamy nadzieję, że miłośnicy informatyki z naszej szkoły również skorzystają z tej szansy aby poznać nowe programy, poszerzyć swoje horyzonty myślowe i dążyć do pogłębiania swoich umiejętności.
Wymiana polsko-niemiecka 7-14.10.2015
Dnia 14 października zakończyła się tygodniowa wymiana ze szkołą niemiecką Theodor Heuss Gemeinschaftschule z Preetz pod Lubeką. Jest to kolejny rok projektu szkół partnerskich w celu integracji młodzieży europejskiej oraz wzajemnego poznawania codziennych zwyczajów goszczących rodzin.
Tegoroczny program rozpoczął się od wspólnej wycieczki do Malborka oraz Sopotu. Ważnym elementem tych dni były spotkania w Urzędzie Miasta Sopotu oraz wspólne lekcje w szkole, gdzie niemieccy goście zapoznali się z prezentacjami multimedialnymi na temat regionu, polskiego szkolnictwa i innymi tematami. Dużym przeżyciem stała się podróż do realiów II Wojny Światowej poznanych przez pryzmat byłego obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Wyjątkowo przebiegała wizyta w Gdańsku. Oprócz odwiedzenia sztandarowych zabytków Starego Miasta, wspólnym spacerze ulicą Długą i obejrzenia wystawy w Centrum Solidarności, uczestnicy, opiekunowie wymiany oraz inni uczniowie szkoły mieli okazję spotkać się z prezydentem Lechem Wałęsą. To był zaszczyt poznać legendę polskiej drogi do demokracji oraz laureata Nagrody Nobla.
Uczestnicy wymiany zżyli się podczas pobytu w Polsce, ponieważ po zakończonym programie szkolnym wspólnie i intensywnie spędzali czas, odwiedzając ciekawe miejsca edukacyjne i rozrywkowe. Rewizyta polskich uczniów w szkole i u rodzin niemieckich nastąpi wiosną 2016. Opiekunami wymiany są p. M.Buszman, p. B. Gajowiec oraz p. B. Lewczuk.
Dzień Nauczyciela
13 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej (zwanego potocznie Dniem Nauczyciela) odbyło się w auli szkolnej spotkanie przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Oprócz bardzo miłych słów skierowanych do Pedagogów i słodkiego poczęstunku, mogliśmy obejrzeć krótki montaż sceniczny przygotowany przez uczniów naszej Szkoły. Po otwierającej spektakl piosence wysłuchaliśmy brawurowo wykonanej „Lokomotywy” J. Tuwima, zadumaliśmy się przy piosence „Grenade” i znów pośmialiśmy przy wierszu o młodej polonistce.
Solidny warsztat sceniczny, dobrze dobrany repertuar i poczucie humoru występujących, bardzo pozytywnie nastroiły Grono Pedagogiczne na nadchodzący dzień Ich święta.
Lekcja w Gdańsku 2TI
13 października, mimo chłodu i zapowiadającego się deszczu, klasa 2ti, pod opieką prof. Krzysztofa Jurkiewicza, wyruszyła na plenerową lekcję poświęconą architekturze Gdańska z okresu staropolskiego. Uczniowie przeszli Drogą Królewską, Długim Pobrzeżem oraz uliczkami Starego i Głównego Miasta, wygłaszając po drodze referaty poświęcone najciekawszym zabytkom pochodzącym z omawianego okresu. Poznaliśmy też niezwykle ciekawą sylwetkę Jana Heweliusza. Wycieczka zakończyła się przed Ratuszem Starego Miasta, u stóp sławnego gdańskiego astronoma.
Akwarium 2O
Dnia 12 października, klasa 2o udała się- pod opieką prof. Barbary Lewickiej i Krzysztofa Jurkiewicza, na tradycyjną lekcję poza szkołą, do Akwarium w Gdyni. W trakcie zajęć wysłuchaliśmy wykładu, obejrzeliśmy film i prezentację, odwiedziliśmy hodowlę rekinów i zwiedziliśmy niezwykle ciekawą ekspozycję.
Największe emocje wzbudziły jednak zajęcia laboratoryjne, a szczególnie „analiza ichtiologiczna śledzia”, którą my nazwaliśmy po prostu „sekcją”. Jak się okazało sekcję robi się dla poznania przyczyny śmierci, a analizę ichtiologiczną- w celu zbadania eksponatu.
Klasa 1 TL „kroi śledzia”
W dniu 5 X 2015 roku klasa 1 TL wraz z opiekunkami, panią Joanną Kozyra oraz panią Barbarą Lewicką odwiedziła gdyńskie Oceanarium.
Oprócz zwiedzania, uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat Ryb Morza Bałtyckiego, w ramach programu edukacji ekologicznej „Spotkanie z Morzem Bałtyckim” Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą gatunków ryb żyjących w naszym morzu, a także mieli możliwość sprawdzić co „śledź MA w środku”
Światowy Bieg Nowych Idei
W sobotę 3 października, grupa uczennic i uczniów naszej Szkoły obsługiwała (w formie wolontariatu) pierwszy Światowy Bieg Nowych Idei. Bieg zorganizowany był w ramach Forum Nowych Idei.
Do naszych obowiązków należało przygotowanie wody dla biegaczy oraz- najprzyjemniejsza część naszej pracy- przygotowanie i rozdzielenie miedzy uczestników biegu medali i upominków. I nam i biegaczom sprzyjała wspaniała pogoda.
Warto zaznaczyć, że p. profesor Katarzyna Sielicka- Fidut i Maria Rokita- Tarka wzięły udział w marszu nordic walking i przybyły na metę w czasie krótszym niż 55 minut!
W imprezie udział wzięli: Wiktoria Sobczyńska, Oliwia Arendt i Patrycja Cichosz z kl. 2o, Justyna Derda, Dominika Dobrowolska, Anna Jodkowska, Natalia Drewek, Emila Dryja, Klaudia Kusibab, Oliwia Ochnik, Marta Podgajna, Kamila Sobczyńska, Marcelina Tokarz, Kamil Konieczny i Maciej Wawrynowicz z kl. 1ep oraz Jowita Szlachta z 2hb, Jakub Durau i Małgorzata Pellowska z 1h, Daria Nikrant z 3ha i goście- Wojciech Turski i Łukasz Drywa.
Dzień Chłopaka
Dnia 30 września 2015 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Wielu uczniów zostało obdarowanych przez swoje koleżanki z klasy oraz wychowawczynie. Samorząd Uczniowski umilił ten dzień naszym panom nauczycielom słodkim upominkiem.
Uroczystości AK
27 września to Dzień Podziemnego Państwa Polskiego uchwalony 11 września 1998 roku przez sejm RP. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwa Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej a następnie w Armię Krajową. Uroczystości miejskie upamiętniające to wydarzenie odbyły się przy pomniku Armii Krajowej w Sopocie. Naszą szkołę pod opieką pani prof. B. Lewickiej reprezentował poczet sztandarowy- M. Olszewska-2E, N. Brzeskwiniewicz-1H , D. Gralak-3TL i uczniowie A. Szczygielska-2E, J. Ściebur-1Ti i O. Ryckowski-1H. Podczas uroczystości uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej im. Armii Krajowej w Sopocie byli pasowani na ucznia.
Lekcja w zoo 2 E
Dnia 25 września klasa 2e wraz z opiekunami: panem Bartoszem Lewczukiem i panią Katarzyną Sielicką udała się na lekcję angielskiego do oliwskiego zoo. Uczniowie klasy 2e mieli za zadanie zebrać informacje na temat wybranego zwierzęcia i przetłumaczyć je na język angielski. Piękna pogoda sprzyjała zwiedzaniu zoo i oglądaniu jego mieszkańców.
Rejs 1 EP
W słoneczny piątek 25 września, klasa 1ep, pod opieką prof. Magdaleny Czerwonki, Ewy Karczewskiej i Krzysztofa Jurkiewicza udała się na lekcję języka angielskiego w terenie. Zgodnie ze specjalizacją połowy klasy (obsługa portów i terminali) zwiedziliśmy podczas godzinnego rejsu port w Gdyni- niewątpliwą atrakcją tej części wycieczki była możliwość obserwowania z pokładu naszego wycieczkowca wejścia do portu dużego kontenerowca i tajemniczej pływającej konstrukcji.
W drugiej części wycieczki wysłuchaliśmy krótkiej pogadanki prof. K. Jurkiewicza na temat szkunera „Zawisza Czarny”- tu znajomością realiów żeglarskich wykazał się Kamil Konieczny- a następnie zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem Muzeum Miasta Gdyni.
Zawody o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu
Niespodzianka w turnieju piłki nożnej o Puchar Prezydenta Sopotu. Reprezentacja ZSH w składzie Oskar Włodarczyk, Michał Trocki, Michał Żuchowiecki, Artur Rogiewicz, Szymon Mioskowski, Szymon Jurzick, Mateusz Patera i Jarosław Mrozowski wygrała turniej piłki nożnej zorganizowany przez 2 LO w Sopocie na inaugurację nowego boiska szkolnego. Pokonaliśmy 2 LO 4:0,1 LO 5:4 a remisem 1:1 zakończył się mecz z 3 LO. Ponadto najlepszym strzelcem został Oskar Włodarczyk a najlepszym bramkarzem Szymon Jurzick.
70-lecie I LO
26.09.2015 roku I LO w Sopocie im. Marii Skłodowskiej-Curie obchodziło 70-lecie swojego istnienia. Naszą szkołę reprezentowały : pani dyrektor Małgorzata Wikland-Burska , pani dyrektor Maria Rokita-Tarka- absolwentka I LO i pani profesor Barbara Lewicka - opiekun samorządu uczniowskiego. W uroczystościach uczestniczyli nasi uczniowie: Marta Olszewska, Alicja Glinkowska z 2E, Jakub Ściebur z 1Ti - poczet sztandarowy i Angelika Szczygielska z 2E.
Lekcja językowa na lotnisku
Dnia 21.09.2015 klasa 3 hb wraz z nauczycielkami języka angielskiego M.Buszman i S. Obarą udała się na lekcję językową poza murami szkoły na lotnisko. Młodzież miała okazję poznawać słownictwo w naturalnym otoczeniu, realizowała też zadania przydzielone w ramach pracy projektowej. Uczniowie wyszukiwali anglojęzycznych nazw miejsc, usług, napisów, które przydają się w podróżach międzynarodowych. Na lotnisku odnajdywali biura turystyczne, hotel Hampton by Hilton, a nawet kaplicę.
Salon Maturzystów
Informacje o ofercie pomorskich i nie tylko uczelni wyższych, stanowiska targowe to oferta IX edycji Salonu Maturzystów na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.W dniu 24 września uczennice klasy 4OB i 4HA pod opieka pani prof. B. Lewickiej uczestniczyły w spotkaniach z ekspertami OKE w Gdańsku na temat egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych [matematyka, j. polski,j. angielski] i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych [biologii, chemii, historii i wiedzy o społeczeństwie].
Sprzątanie Świata
W dniu 18 września 2015 trzy klasy pierwsze: 1ep, 1h i 1o pod opieką Pań Profesor Marii Gorlewicz i Anny Machalińskiej oraz Profesorów Stanisława Pakury, Artura Chodonia i Krzysztofa Jurkiewicza, wzięły udział w dorocznej akcji Sprzątanie Świata. W tym roku przypadło nam w udziale sprzątanie okolic stawu zwanego Morskim Okiem.
Choć z początku wydawało się, że teren jest w zasadzie czysty, to po dokładnym wysprzątaniu okolic stawu i przyległych, zalesionych skarp, uzbieraliśmy cztery wory śmieci. Wyciągnęliśmy z lasu także sporych rozmiarów zepsutego grilla i starą kanapę.
Można więc śmiało stwierdzić, że takie akcje naprawdę są potrzebne.
Archiwum Aktualności